Trudne słowo – Prokrastynacja

Dzisiaj stwierdziłem że zapoczątkuje mini kurs trudnych słów, które możemy napotkać podczas pisania naszej pracy magisterskiej ale także na które opisujące trudności życia codziennego.
Dzisiaj właśnie to drugie, trudność życia codziennego – Trudne słowo – Prokrastynacja…Zapraszam do lektury

W psychologii prokrastynacja lub zwlekanie oznacza patologiczną tendencję do nieustannego przekładania pewnych czynności na później, ujawniającą się w różnych dziedzinach życia.

Prokrastynator, czyli “ciągły zwlekacz” ma problemy z zabraniem się do pracy, zwłaszcza wtedy, gdy nie widzi natychmiastowych efektów.

Termin pochodzi od łacińskiego słowa “procrastinatio” – odroczenie, zwłoka, odkładanie na jutro lub “procrastino” – odroczyć, zwlekać, odkładać na jutro, które nie mają nic wspólnego z omawianą tendencją. Z drugiej strony, to nowe słowo, mimo swojego pierwotnego znaczenia w języku łacińskim, nie oznacza tego, co polskie: zwłoka, odroczenie, odkładanie.

Jak postępować

Dobrą bronią przeciwko prokrastynacji jest wiara w siebie. Można ją nabyć ucząc się stopniowo jak działać i odnosić sukces, mierząc się początkowo z najprostszymi zadaniami, a następnie z coraz ambitniejszymi. Inna, trudniejsza metoda polega na pozbawieniu się potrzeby bycia ocenianym. Tak jak w leczeniu innych zaburzeń psychicznych, ważne jest ciągłe wsparcie, szczególnie po to, by prokrastynator zrozumiał, że docenia się go za to, kim jest, nie tylko za to, co zrobił. Ważne jest również, aby wyznaczać cele osiągalne, które można podzielić na mniejsze, łatwe do wykonania czynności. De facto, odwlekacze mają tendencję do skupiania się na dalekosiężnych, imponujących celach zapominając przy tym o swoich mniejszych osiągnięciach. Trudno również im oszacować ile tak naprawdę mają czasu, przez co, ich działania znacznie się opóźniają (co tym samym jest źródłem stresu).

Więcej możemy znaleźć u źródła: Wikipedia, jeśli Masz ochotę to zapraszam do zgłebienia wiedzy :)

Czasami wydaje mi się że sam cierpię na prokrastynację a Ty?

Motywacja Bez Granic403 Forbidden

403 Forbidden


nginx

Napisz komentarz

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są:

Ochronę zapewnia Invisible Defender. Pokazałem 403 dla 73 109 złych chłopców.