Archwum wedlug Czerwiec, 2007

Spis treści – jak go zrobić, jak ma wyglądać, co ma zawierać…

Spis Treści w pracy magisterskiejZaraz po stronie tytułowej umieszczamy spis treści swojej pracy magisterskiej (bądz licencjackiej) . Jeszcze raz będziemy musili napisać go przejrzyście, z wyraźnym podziałem na rodziały i podrozdziały, oraz oczywiście z podaniem numeru strony, na której się rozpoczynają.

Jak zrobić spis treści posługując się Microsoft Office Word 2003 ?

Nie jest to proste zadanie, jedank mam nadzieję iż uda mi się to czysto i klarownie przedstawić. Czytaj Dalej »

Strona tytułowa pracy magisterskiej.

Co prawda stronę tytułową zazwyczaj wszyscy robią na końcu, bo jest to swego rodzaju relaks :) Co musi się znaleźć na naszej stronie tytułowej ?

  • nazwa Twojej uczelni, wydział (instytut) w ramach którego piszesz pracę magisterską – w razie wątpliwości pytaj promotora – przecież po to On jest :) ;
  • Twoje imie i nazwisko oraz numer indeksu ;
  • tytuł pracy magisterskiej ; Czytaj Dalej »

"Układamy" pracę magisterska…

Mam nadzieję iż każdy zdaje sobie sprawę że nasza praca (magisterska, licencjacka) będzie wydana w formie książkowej, o tym pisałem już wcześniej, ale chciałem to jeszcze raz podkreślić.
Polecam niech wziąć, teraz, do reki pierwszą lepszą książkę z półki i dokładnie jej się przyjrzeć. Masz? I co mamy na początku? Okładkastrona tytułowa, spis treści, wstęp/przedmowa, wyróżnione rozdziały i podrozdziały, zakończenie, tabele/zdjęcia i na sam koniec bibliografia. I właśnie tak mniej więcej będzie musiała wyglądać nasza “książka“.

Wypunktujmy:

  • strona tytułowa;
  • spis treści;
  • wstęp;
  • rozdziały i podrozdziały; Czytaj Dalej »

Czcionki, marginesy, wielkość strony w pracy magisterskiej cz. 2

Akapity.

Akapity dobrze jest wyjustować (wygląda to lepiej niż wyrównanie do lewej), tylko w tym przypadku trzeba pamiętać o przenoszeniu wyrazów. Tyle że, albo decydujesz się na przenoszenie wyrazów (dzielenie), oczywiście z umiarem – co trzy cztery wiersze, albo decydujesz się NIE dzielić wyrazów w całym tekście. Pamiętaj – ta kwestia zależy już tylko od Ciebie, Twojej woli czy upodobań (ja wybieram opcje numer….1 ;) ).

Marginesy.

Marginesy ustaw tak, Czytaj Dalej »

Czcionki, marginesy, wielkość strony w pracy magisterskiej cz. 1

Zakładam że piszesz drogi czytelniku swoją pracę na komputerze. Mam nadzieję że każdy będzie chciał swoją pracę magisterską (czy licencjacką) położyć za jakiś czas na swojej półce z książkami. Prawda ? Taka książka nie może wyglądać fikuśnie czy w jakiś sposób wymyślnie. No chyba że okładkę będziesz mógł sobie sam zaprojektować. Ja co prawda nie spotkałem się jeszcze z taką uczelnią która na to zezwala ale… nigdy nie mów nigdy.

Tak więc używaj czcionki ładnej, nie fikuśnej i nie wymyślnej. Standardowo przyjęta jest czcionka o wielkości 12 pkt, Times New Roman. Wiadomo iż w całej pracy musi być ona ta sama, chociaż…nie zawsze będziesz używał tak samo wyglądającej czcionki – zmienisz w cytatach, podkreśleniach, wytłuszczeniach itp.